Kantrybė senka – automobilių draudimo kaina auga lyg ant mielių

Vairuotojai negali atsistebėti lyg ant mielių augančia privalomojo vairuotojų civilinės atsakomybės draudimo kaina. Apie didėsiančius įkainius draudikai buvo užsiminę šių metų pradžioje, tačiau niekas neįtarė, kad draudimo kainos augs kas mėnesį.

Tomas Juškėnas

Vairuotojai skundžiasi, kad vos per mėnesį draudimo kainos šoktelėjo daugiau nei 10 proc., o kur dar brangimas nuo praėjusių metų.

Kantrybės taurė, panašu, senka – kylant draudikų apetitui, vežėjai antradienį rengia protestą. Jų skaičiavimu, daliai transporto bendrovių privalomasis draudimas pabrango net 3–4 kartus.

Per mėnesį draudimas pabrango beveik 20 eurų

Naujienų portalas Alfa.lt yra rašęs, kad kai kuriems vairuotojams privalomojo draudimo kaina šoktelėjo beveik 50 eurų. Tačiau racionalių priežasčių, kodėl kaina šokteli į neregėtas aukštumas, vairuotojai neranda, nes per visą laiką nebuvo jokių eismo įvykių ar baudų už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus.

Draudikų apetitas auga bevalgant – toks įspūdis susidaro, kai vos per mėnesį kai kuriems vairuotojams draudimo kaina šoktelėjo daugiau nei 10 proc.

Vairuotojas Marius pateikė palyginimą: jei kovo 13 dieną pigiausią metinį draudimą jis galėjo įsigyti už 127 eurus, tai balandžio 10 dieną pigiausias draudimas – 132 eurai.

„Nepraėjus net mėnesiui draudimas pabrango penkiais eurais. Praėjusiais metais metinį draudimą įsigijau už 75 eurus, tačiau dar papildomai užsisakiau draudimą ir keleiviams. Už viską sumokėjau 80,9 euro. Dabartinė situacija kelia pasipiktinimą, nes ribų draudimo brangimui panašu, kad nėra, jei jau kainos kyla kas mėnesį“, – nuostabos neslėpė vyras.

Apie augančias draudimo kainas liudija ir kiti vairuotojai. Vos per mėnesį Tomo automobilio draudimas pabrango net 18 eurų.

„Išgirdęs apie brangstantį civilinės atsakomybės vairuotojų draudimą, nutariau pradėti stebėti kainas. Siūlyčiau tai pradėti daryti visiems, nes tai, ką pamačiau, verčia stipriai susimąstyti – vos per mėnesį mano automobilio draudimas pabrango beveik 20 eurų“, – teigė vairuotojas.

Vyrui bendrovė „Seesam“ dar prieš mėnesį metinį automobilio draudimą pasiūlė įsigyti už 120 eurų, tačiau dabar kaina siekia 138 eurus. Bendrovėje „Ergo“ draudimas pabrango mažiau – beveik trimis eurais.

„Visiškai nesuprantu, kaip gali taip stipriai pakisti draudimo kaina. Tegul draudikai aiškina ką nori, tačiau puikiai žinau, kad iki šiol neturiu jokio eismo įvykio, jokios KET nuobaudos, jokio kito pažeidimo, todėl nesuprantu, kaip draudikas gali man taip stipriai pakelti kainą“, – piktinosi Tomas.

 

Motociklininkas Aivaras dėl jam pabrangusio draudimo juokauja, kad, į gatves išriedant vis daugiau motociklininkų, draudikai tuo naudojasi.

„Vis gerėjant orams į gatves išvažiuoja daugiau motociklininkų. Natūralu, kad draudikai tai mato ir tuo naudojasi keldami draudimo kainas. Oficialiai motociklininkų sezonas dar net neprasidėjęs, tačiau įsivaizduoju taip, kad kas dels ilgiau, mokės brangiau“, – savo nuomonę pateikė baikeris.

Prieš mėnesį Aivaro motociklo draudimas pusmečiui kainavo 22 eurus, dabar – jau 25 eurus. Draudimas vyrui jau dabar pabrango trimis eurais. Klausimas, kiek dar pabrangs, kai prasidės vasara ir oficialiai startuos baikerių sezonas.

Vežėjams draudimas pabrango kartais

Stipriai išaugusios draudimo kainos slegia ne tik automobilių ir motociklų vairuotojus. Vežėjai, kuriuos į neviltį varo daliai transporto bendrovių 3–4 kartus pabrangęs privalomasis civilinės atsakomybės draudimas, antradienį rengia protesto akciją prie Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios.

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ supranta vežėjų susirūpinimą ir apėmusią neviltį, tačiau viliasi, kad sprendimus pavyks atrasti ir be protestų.

„Per porą pastarųjų metų kai kuriems vežėjams, mūsų duomenimis, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo kainos išaugo kartais, nors transporto bendrovių avaringumas nesikeitė. Keliame mintį, kad dėl susidariusios situacijos kalta išnykusi konkurencija tarp draudikų. Vežėjai yra pasimetę, negauna atsakymų, nes draudikus prižiūrinčios institucijos nesiima aktyvių veiksmų. Ne kartą kalbėjomės su valdžios atstovais dėl sprendimų, taip pat turime ir savo pasiūlymų, tokių kaip nuosavos draudimo bendrovės steigimas, tad tikime, kad pavyks rasti ilgalaikį sprendimą ir pagerinti situaciją ir be protestų“, – sakė asociacijos prezidentas Erlandas Mikėnas.

Vežėjus vienijanti organizacija ne kartą kėlė klausimą dėl susidariusios situacijos aukščiausiu lygiu ir siūlė ne vieną būdą jai spręsti. Pasak jo, antradienį planuojamus vežėjų veiksmus išprovokavo nenormali padėtis, kuri tęsiasi jau kurį laiką.

Draudikai ginasi vieningai

Ką apie tai gali pasakyti draudimo bendrovės? Naujienų portalui Alfa.lt dauguma jų iš esmės pateikė tuos pačius argumentus:

pastaraisiais metais Lietuvoje išaugo avarijų skaičius, kurios savo ruožtu padidino ir draudikų išmokų mastą;
vairuojami vis brangesni automobiliai ir jų remontas taip pat atsiliepia padidėjusiam išmokų dydžiui;
brangsta autoservisų remonto paslaugos.
„ERGO Insurance“ Lietuvoje Draudimo departamento direktorius Tomas Nenartavičius teigia, kad jei pastaruosius kelerius metus draudimo paslaugos vairuotojams pigo dėl aršios konkurencijos rinkoje, tai šiemet kai kuriems iš jų įkainiai išaugo.

„Įvairioms vairuotojų grupėms draudimo paslaugos kainos kito nevienodai. Vidutiniškai fiziniams asmenims draudimas brango nuo 10 iki 20 proc., o juridiniams, ypač važiuojantiems į užsienį, ir dar daugiau“, – sakė T. Nenartavičius.

Draudikai neslepia ir jau kurį laiką atvirai sako, kad patirti nuostoliai transporto draudimo segmente juos išvargino.

„Turime atvejį, kai nuolat mažėjančios transporto draudimo kainos ir pigios paslaugos galiausiai atsisuko prieš patį draudėją. Ilgą laiką privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas buvo labai pigus ir bene pigiausias Europoje. Ši žinia buvo puiki vairuotojams, tačiau draudimo rinkai nešė nuostolius. Mažos paslaugos kainos ilgam neišsilaiko, todėl draudėjai dabar už paslaugas moka jau kur kas daugiau“, – pripažįsta „ERGO Insurance“ Lietuvoje Draudimo departamento direktorius T. Nenartavičius.

 

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas