Mūsų vaikų tragedija – elektroninės cigaretės

Mindaugas Malcevičius
Elektroninės cigaretės už įprastas mažiau kenksmingos tiek, kiek išsitėškimas ant asfalto krentant iš ketvirto, o ne iš penkto aukšto. Tuo įsitikinęs priklausomybių prevencijos specialistas Artūras Šiukšta. Beveik 80 proc. rūkančiųjų elektronines cigaretes Lietuvoje yra moksleiviai, tad tokį vadinamojo „eko dūmo“ paplitimą A. Šiukšta jau vadina šalies tragedija.

Rinkodaros specialistai ir žiurknuodžius parduotų

– Šalies ugdymo įstaigose draudžiama turėti ir rūkyti elektronines cigaretes, bet panašu, kad situacija tik prastėja?

Siuksta

„Rinkodaros specialistai ir žiurknuodžius parduotų, mat puikiai žino, kad kvailių, norinčių išsiskirti iš minios, visada atsiras… Baisiausia Lietuvos tragedija, kad daugiau kaip 80 proc. rūkančiųjų elektronines cigaretes yra moksleiviai.“ Artūras Šiukšta

– Bent jau negerėja. Yra kelios priežastys. Matome jaunuolius gatvėse, leidžiančius keistų dūmų kamuolius, bet ar kas nors tuo besistebi? Dažnas net pagalvoja, garsiai pasako, esą šaunuoliai vaikai, kad rūko „sveiką dūmą“, o ne tą bjaurybę – įprastą cigaretę. Liūdna, bet tenka konstatuoti dar vieną tabako pramonės pergalę. Jų įtaigi reklama, „Eco dūmo“ parduotuvių protegavimas jau duoda vaisių. Patys nepajutome, kaip ėmėme vaikiškai tikėti – viskas, kas turi žodelį „eko“, yra ekologiška, sveika, naudinga (juokiasi).

Deja, išsisklaidžius madingojo dūmo smogui, anksčiau ar vėliau suprasime: jame nieko „eko“ ar juo labiau sveiko nėra. Ir tokiais elektroniniais žaisliukais mesti rūkyti įprastas cigaretes, kaip dažnai teigiama, irgi tikrai nepavyks – nikotino kiekis, gaunamas rūkant elektronines cigaretes, yra didesnis nei rūkant įprastas. Rinkodaros specialistai ir žiurknuodžius parduotų, mat puikiai žino, kad kvailių, norinčių išsiskirti iš minios, visada atsiras… Baisiausia Lietuvos tragedija, kad daugiau kaip 80 proc. rūkančiųjų elektronines cigaretes yra moksleiviai.

– Kodėl būtent mokiniams šios cigaretės tokios patrauklios?

– Elektroninės cigaretės šiandien yra tapusios savotišku mados simboliu. Prisiminiau „Winston“ atstovo Davydo Goerlitzo komentarą, pasakyta tabako kontrolės komisijos apklausoje JAV dar 1989-aisiais: „Mes nerūkome mėšlo, mes jį tik parduodame kvailiams ir vaikams“. Toks tabako gigantų požiūris išlikęs ir šiandien – jaunimas yra ta vartotojų kategorija, į kurią nutaikytas tabako pramonės taikiklis. Būtų buvę keista, jei jauniems žmonėms pastarąjį dešimtmetį taip pamėgus elektronikos produkciją, tuo nebūtų pasinaudojusi ir ši milijardinio verslo rinka.

Puikybė. Paaugliui įmantri elektroninė cigaretė tampa puikiu įrankiu pasipuikuoti prieš bendraklasius. 1503849 nuotr.

Puikybė. Paaugliui įmantri elektroninė cigaretė tampa puikiu įrankiu pasipuikuoti prieš bendraklasius. 1503849 nuotr.

Ką vaikai mato, tą ir daro

– Tabako industrija elektronines cigaretes rūkančius „kietus“ paauglius naudoja lyg reklaminius stendus?

– Ir dar jiems nemoka pelnytai uždirbto honoraro už gerai atliekamą darbą (ironiškai šypsosi). JAV mokslininkų atlikti neurologiniai tyrimai atskleidė, kad žmogaus smegenyse egzistuoja veidrodiniai neuronai, kurie kopijuoja tai, ką pamato aplinkoje. O tada procesas „nukopijavau ir perkėliau“ formuojasi nesąmoningai.

Dažnai girdžiu tėvus, klausiančius, kodėl jų atžalos rūko, keikiasi, tyčiojasi iš bendraamžių. Atsakymas labai aiškus – ką vaikai mato, tą ir daro. Ar kada susimąstėte, kodėl, pavyzdžiui, kinų vaikai kalba kiniškai ir valgo lazdelėmis? Ar jie patys tai sugalvojo, ar išmoko matydami tėvus, aplinką? Atsakymas turėtų būti aiškus.

Gatvėje elektroninę cigaretę laisvai rūkantis „kietas“ paauglys tikrai sukelia kitų bendraamžių susidomėjimą, t. y. sužadina vadinamąjį veidrodinių neuronų efektą. Pasiunčiama aiški žinutė: nori būti toks populiarus, nori būti dėmesio centre? Rūkyk kaip tas šiuolaikiškas „kietuolis“! Šios žinutės turinį dar labiau sustiprina tai, kad daugelis vaikų šiandien yra vieniši, jiems trūksta tėvų, artimųjų dėmesio.

Nuplikytos rankos, kojos, išmušti dantys

– Ką turėtų daryti tėvai?

– Pirmiausia turėtų atrasti laiko savo atžaloms. Pastebėjus, kad vaikai jau užsikrėtė „eko dūmo“ mada, vaikams reikėtų paaiškinti tokio pomėgio absurdiškumą. Vaikai turi suprasti – daug „kiečiau“ būtų nusirovus dulkių siurblio vamzdį jį sugrūsti į automobilio išmetamų dujų angą ir su draugais truktelėti CO2 vandens pypkę. Galima pajuokauti, kad tai pati pigiausia ir „kiečiausia“ „eko dūmo“ atmaina. Deja, statistika rodo, kad rūkaliai visai nenutuokia, į kokią nuodų statinę lenda.

– Ką patys rūkaliai ir jų tėveliai turėtų žinoti, ko turėtų bijoti?

– Būtina paneigti mitą, kad elektroninės cigaretės ne tokios pavojingos kaip įprastos. Turime suprasti – nerūkančiam žmogui elektroninės cigaretės yra nauja priklausomybės liga, su visomis ją lydinčiomis pasekmėmis. Tai lemia nikotinas, dedamas į elektroninių cigarečių skystį. Būtent ši pavojinga narkotinė medžiaga ir tampa priklausomybės, lėtinių ligų atsiradimo priežastimi.

2013 m. Kalifornijos (JAV) universiteto mokslininkai nuodugniai ištyrė elektroninių cigarečių aerozolio sudėtį. Jame buvo rasta sidabro, geležies, aliuminio, silikato dalelių, mikroskopinių alavo, chromo ir nikelio dalelių. Ne chemikams šių medžiagų pavadinimai gal nieko nesako, bet užtenka suprasti, kad visų šių organizmui kenksmingų medžiagų yra ir tabako cigarečių dūmuose. Sunerimti vertėtų ir dėl to, kad elektroninių cigarečių vartotojai iki 50 kartų labiau rizikuoja susirgti burnos, dantenų ir gerklės ligomis (piktybiniais navikais).

Pernai didelį ažiotažą visame pasaulyje sukėlė vieno stambaus gamintojo savaime užsideganti išmaniojo telefono baterija. Tačiau kodėl niekas viešai nekalba apie sprogstančias elektronines cigaretes? Nuplikytos rankos, kojos, išmušti dantys kažkodėl gydomi tyliai… Tik interneto neįmanoma užtildyti – ten šimtai nukentėjusiųjų nuo netikėtai sprogusių šių cigarečių „petardų“ pasakoja savo kol kas nebylias istorijas.

Min­dau­gas Malcevičius

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 9

 1. Pasidomėk
  2017-04-23 17:16 Atsakyti Pranešti

  Jai nusiperki ten pigiausias el. cigaretes iš kažkokio kioskelio už 10€ tai gali ir tikėtis ,kad ji sprogs rankoje, burnoje ir t.t. O, jai nusiperki normalią ,iš žinomos kompanijos ,tai tuo pačiu yra apsaugota baterija, jai perkrauni ,ji nebeima papildomos elektros į bateriją ,dėl to ir nesprogsta normali el. cigarete. Ir dar jos tikrai nekenkia. Nebent jai sprogs, o kas sprogsta ,tai jau parašiau

 2. Laisvas zmogus
  2017-04-21 22:33 Atsakyti Pranešti

  WHO “pasauline sveikatos organizacija” jau pasisake, kad elektronines cigaretes daro DAUG maziau zalos nei iprastos, patarciau pasiskaityti. O del jaunimo, tai kaltinkit neatsakingus pilnamecius, nes nepilnametis pats nusipirkti jos negali. Just saying…

 3. Irmantas
  2017-04-21 15:31 Atsakyti Pranešti

  Konkrečios informacijos “straipsnyje” – nulis. Andriaus Ramanausko komentaras labai taiklus ir daug informatyvesnis uz viska, ka perskaiciau Jusu “straipsnyje”. Nieko gero, tikrai nieko gero… Ačiū ir geros dienos.

 4. Uostykit šliapa))
  2017-04-21 13:06 Atsakyti Pranešti

  Pažiūrėkit geriau kiek jaunimo pradeda rukyt tikras cigaretes nesulaukę 14 metų ir eikit išsiblaivykit! Erezijas rašot ir patys nežinot, nei šaltinių, nei nieko. Sėkmės!

 5. je
  2017-04-21 12:38 Atsakyti Pranešti

  Man tai juokingai atrodo tie vaikigaliai ir vyresni vyrai čiulpiantys tą cigaretę- kaip maži kūdikiai žinduką :)))) FUUUUU….. ir dar garas lupa, kaip iš garvežio

 6. Koks
  2017-04-21 11:39 Atsakyti Pranešti

  Portalas, tokie ir straipsniai. Rasykit geriau apie runkelius, kaimiecius,alkoholi ir kita bruda. Pasikvieskit dar visu galu meistra Drukteini ir protinkit tauta. :)

 7. Šlagbaumas
  2017-04-21 11:27 Atsakyti Pranešti

  Lengva rasyt kai sponsorina dideles tabako kompanijos, atsibuskit idiotai

 8. Juokdariai
  2017-04-21 10:58 Atsakyti Pranešti

  Pirma suveskit statistika kiek mokyklose uz kampo ruko vaiku, o tada skleiskit dezinformacija apie elektronines cigaretes. Atsibuskit tabako aukos jus.

 9. šakalas
  2017-04-21 10:54 Atsakyti Pranešti

  nebepjaukite grybų, elektroninės cigaretės yra iki 80% mažiau kenksmingos nei paprastos cigaretės, pasiskaitykite mokslinius tyrimus, straipsnius ruoštus medikų iš užsienio.

Komentaro rašymas