Naikintuvai skraido garsiai, bet taisyklių nepažeidžia (papildyta video 13:00)

Praėjusią savaitę Zoknių rajono Šeduvos gatvės gyventoja Ada Prokopova skambino į naujienų portalą “Etaplius.lt” ir skundėsi, kad jos anūkas bijo išeiti į lauką. Vaikas bijo naikintuvų keliamo garso. Redakcija išsiuntė klausimus Lenkijos karinių oro pajėgų lakūnams, kodėl virš miesto keliamas toks triukšmas, kodėl naikintuvai skraido taip žemai ir kokiomis taisyklėmis jie vadovaujasi.  Atsakymo iš lenkų pilotų nesulaukėme, bet pakomentuoti situaciją sutiko Lietuvos karinių oro pajėgų Šiaulių aviacijos bazės vadas pulkininkas leitenantas Virginijus Steponavičius. 

Pasirodo, kad naikintuvų keliamas triukšmas piktina ne vieną šiaulietį. Į miesto merą Justiną Sartauską dėl šios problemos raštiškai kreipėsi Viktorija Jonaitytė. Meras taip pat nusiuntė skundą Šiaulių aviacijos bazei.

Aviacijos bazės vadas Virginijus Steponavičius sako, kad pilotai skraidymą reglamentuojančių taisyklių nepažeidžia. Triukšmo pavyktų išvengti tik tuo atveju, jeigu atsisakytume oro policijos ir NATO kariai persikeltų į Estijos karinių oro pajėgų bazę.

“Esame siuntę į Zoknius gydytojus, kad nustatytų naikintuvų keliamo triukšmo padarytą žalą vaikui. Jie nieko blogo nerado. Kitas skundas buvo gautas dėl didelio triukšmo liepos 6-ąją ir 9-ąją. Liepos 6-ąją oro policijos naikintuvai dalyvavo šventėje ir demonstravo parodomąjį skrydį virš centrinės miesto aikštės. Apie 300 m aukštis nuo jūros lygio pažeistas nebuvo. Liepos 9-ąją buvo gautas signalas apie galimą realų pavojų Baltijos oro erdvei. Dėl vėjo krypties buvo kylama į miesto pusę, tačiau nustatyto minimalaus skrydžių virš miesto aukščio pilotai nepažeidė. Jeigu kyla reali grėsmė, pilotai daro viską maksimaliai. Formuojama nuomonė, kad naikintuvai garsiai skraido virš miesto, iš tikrųjų jie didžiausią triukšmą kelia pakildami ir nusileisdami, nes tada naikintuvai pabuvoja įvairiuose aukščiuose”, – komentuoja aviacijos bazės vadas.

V. Steponavičius atsakydamas merui rašo, kad suprasdamas gyventojų rūpestį deda visas pastangas, kad sumažintų orlaivių keliamą triukšmą Šiaulių kariniame aerodrome. Bendradarbiaujant su Šiaulių municipaline aplinkos tyrimų laboratorija bei Lietuvos karo akademijos Mokslo centru, buvo atlikti tyrimai ir remiantis jų duomenimis yra parengtos ir įgyvendintos kai kurios rekomendacijos triukšmui mažinti. Per metus naikintuvai pakyla apie 500 kartų, o tai nėra didžiausias skrydžių intensyvumas, lyginant su kitais šalies ir pasaulio oro uostais.

Vis dėlto Lenkijos karinių oro pajėgų lakūnai buvo įspėti dėl būtinybės griežtai laikytis minimalaus skrydžio aukščio.

Didžiausią garsą orlaiviai skleidžia pakilimo metu, kai variklis dirba forsažiniu režimu. Lenkų naikintuvai MIG -29 skaičiuoja 20 metus, o maksimalus lėktuvo amžius – 30 metų. Tačiau kariškiai tikina, kas lėktuvo metai triukšmo lygiui įtakos neturi. Kol NATO oro policijos misija bus, šiauliečiai pravartu turėti omeny, kad naikintuvai Šiauliuose pakyla du kartus per dieną – 10 ir 14 valandomis.

 

 

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 14

 1. Stasys Puščius
  2012-07-25 09:47 Atsakyti Pranešti

  Dar dėl taip vadinamo lėktuvų sukeliamo garso.Vyresnio amžiaus žmonės,gerai prisimena,kokius skrydžius darydavo,sovietiniai orlaiviai.Kildavo,ne po vieną,kaip dabar,bet grupėmis,o dar sudrebindavo visą miestą,didžiuliai trenksmai,kai būdavo viršijami garso greičiai.Bet niekas nebandė išreikšti nepasitenkinimą.Nes tokie žmonės būtų buvę patalpinti psichiatrinėje.Dabar bepigu reikšti visokius nepasitenkinimus,kada gyvename demokratinėje šalyje.Dar vienas įdomus dalykas.Neteko girdėti nusiskundimų žmonių, kurie gyvena šalia geležinkelio.Juk labai dažnai,su didžiuliu bildesiu dunda traukiniai ir dar duoda stiprius signalus.O ypač dideli garsai būna,nakties metu.Bet neteko girdėti,kad kas nors reikštu nepasitenkinimą ir reikalautų uždrausti važiuoti traukiniams. Taigi ponai, permąstykite savo perdėtas baimes.O jei negalite,važiuokite į kitus rajonus,arba kreipkitės pas psichologus.

 2. et
  2012-07-24 23:44 Atsakyti Pranešti

  palaukit, pafilmuosiu ju tuos kilimsu du kartus… kai pro langus kyla n kartu per diena. problema sprendziama paprastai – lai kyla i kita puse, o tai jau tikrai uzkniso. tureciau prieslektuvines, tikrai panaudociau, nes akivaizdziai yra pazeidziamos normos. o ir siaip reiktu istirti ju GPS parodymus, kol dar jie neistrinti.

 3. B :)
  2012-07-24 18:46 Atsakyti Pranešti

  O, man noretusi prisiminti, kai pries daug metu Siauliu valdzia nedave patalpu Karo medicinos centrui, kuris veliau sekmingai isikure Panevezyje. Po to Siauliuose buvo isformuota savanoriu rinktine ir issikele bridu batalionas. Kam mums reikia zmoniu su geromis algomis ir imoniu kurios perka paslaugas? Cia tik vienas neteisingas sprendimas, o kokios pasekmes… Matosi, kad zmones ekonomika ismano.

 4. A
  2012-07-24 18:42 Atsakyti Pranešti

  Atsibuskite, nejau norite, kad nebeliktu uzsienieciu kariu? Kuris miestas gali pasigirti nuolatiniais turistais, kuriu buna regis apie 100? Ar musu miestui nereikia viesbucio paslaugu, kuro, maisto pirkimo? Juk cia net tik pelnas bet ir darbo vietos. Man keistas tas bunbejimas, geriau diziuokimes.

 5. pilotė
  2012-07-24 18:30 Atsakyti Pranešti

  Kai skraido tai skraido – tik garsus leidžia . Nėr ko ant lenkų pykt – čia tau ne prancūzai, kai skraido per treniruotes – tai pusę Lietuvos oro pajėgų numuša:)

 6. Anonimas
  2012-07-24 13:14 Atsakyti Pranešti

  “Delfine” permainos! pagaliau sulaukėme ;)

 7. Marčius
  2012-07-24 13:12 Atsakyti Pranešti

  Aš tik už! Nebent nervina signalizacijų garsas, kai naikintuvai pralekia.

 8. Kastytis
  2012-07-24 13:10 Atsakyti Pranešti

  Per šventes tai būtina parodyti savo galimybes. Prieš nepriklausomybę tai pastoviai kildavo ir niekas nieko tada negalėjo pasakyti :D Gi retai kada skraido. Žinoma paprastomis dienomis turi vengti skraidyti virš miesto žemai. Manau ši pastovi misija Šiauliams yra naudinga. delegacijos nemažai palieka pinigėlių.

 9. gerutis
  2012-07-24 13:01 Atsakyti Pranešti

  o man tai patinka, vis atrakcija

 10. Pirst
  2012-07-24 12:42 Atsakyti Pranešti

  Stai ir pragydo…lenkai yra ir bus LENKAIS. jiems dzin tie musu zmones, tik alaus papamt ir eurais atlyginima gaut, o mums kokia nauda is to? nuo kaimynes motuses saugo – nejuokinkit.

 11. Aha
  2012-07-24 12:40 Atsakyti Pranešti

  Taip taip, buvau palangoj, prie juros, tai ka jus manot – jie ten irgi i moteru pliaza atskride buvo paziureti. tris kartus per kelias minutes pazemiui praskrido ir dingo. ramybes niekur nera ir nebebus, kol NATO mus taip saugos plesydama musu ausu bugneius.

 12. Jo
  2012-07-24 12:39 Atsakyti Pranešti

  nebeimanoma soduose buti, laksto kaip isproteje pazemiui, vaikas atrodo po zeme palistu, jei tik galetu, jokios ramybes neliko. tie lenkai su rusiskais naikintuvais visai ispindejo.

 13. Mykolas aviacijos bazes kurikas
  2012-07-24 12:04 Atsakyti Pranešti

  nieko ir nepadarysit zmogenai kad ir virsys garsa..tiek milijonu sukista..tiek kariskaiai tiek miesto valdzia sakys- kur jus tuos lektuvus matoto,,juk bananu respublika cia

 14. Viktoras
  2012-07-24 11:51 Atsakyti Pranešti

  Tegul duslintuvus privirina jeigu kam nepatinka. :) Man tai jokio diskomforto nekelia :)

Komentaro rašymas