Prie Prūdelio pirtininkų vantos kvepėjo…agurkais

Rolando Každailio nuotr.

“Šiaulių naktų” renginių stokoję žmonės galėjo nepatingėti paėjėti iki Prūdelio, kur buvo įsikūręs pirčių miestelis. Tie, kas pasiryžo, džiaugėsi, išbandę jurtą, lietuvišką pirtį ir muzikinę programą. Toks reiškinys Šiauliuose – pirmą kartą.

Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai kvietė šiauliečius ir miesto svečius išgirsti, kokia yra sveika pirtis, mokė rišti vantas ir siūlė išbandyti įvairias procedūras.

Kol pašonėje tinklinio aikštelėje šviečiantį tinklinį žaidė komandos, naktinėtojai galėjo išbandyti visus pirčių teikiamus malonumus – nuo aromaterapijos iki programos su muzikiniais garsais.

“Kiekvienas apsilankymas pirtyje prideda papildomus gyvenimo metus”, – liaudies išmintimi remiasi pirtininkai. Tinkama pirtis stiprina imunitetą, didina atsparumą ligoms.

Ant įkaitintų akmenų – tik vandenį

Patyręs pirtininkas ir vienas iš renginio organizatorių Erikas Glazauskas pasakojo, kad pati sveikiausia pirtis, kai viduje yra apie 60 laipsnių, o lietuvaičių mėgiamas didelis karštis teikia abejotiną naudą.

“Avies vilna aptraukta jurta – aksominės, švelnios drėgmės pirtis. Į vidų patekę žmonės gulasi ant vilna užtiestų gultų. Horizontali padėtis yra patogiausia kūnui, kojos būna atsuktos į krosnelę, žmogus šyla tolygiai”, – pasakoja E. Glazauskas.

Pirtininkai ant įkaitusių akmenų pataria pilti tik švarų vandenį, o alaus ar eterinių aliejų pilti nerekomenduoja. Nuo akmenų derėtų nuimti net užkritusį vantos lapą, mat visa, kas kaista, išskiria sveikatai nepalankias medžiagas. Į pirtį išgėrus alkoholio taip pat nepatariama eiti – sveikatai daugiau žalos nei naudos.

Kiekvienas, eidamas į pirtį gali pasimėgauti druskos voniomis – iš vieno metalinio indo į kitą pilstoma įkaitusi sausa akmens druska teigiamai veikia kvėpavimo takus. Į druską galima įpilti ir keletą lašelių eterinio aliejaus.

Vantos – pagal lytį

Pagal medžių šakas, iš kurių rišamos vantos, jos skirstomos į vyriškas ir moteriškas. Jeigu ąžuolinė vanta skleidžia stipresnį, tvirtą vyrišką aromatą, tai liepų ir ievų vantos labiau tinka ir patinka moterims. Pirtininkai sako, kad vantas galima rišti ir iš lietuviškų žolynų – vingiorykštės, pelyno ir kitų pievose augančių augalų. Į tradicinę beržinę vantą įpinta avietės šakelė ar net krapas, suteiks vantai kitokio aromato – pakvips aviečių arbata ar net agurkais.

Pirtininkas Antanas Diržys atkreipia dėmesį, kaip tinkamai surišti vantą. Jai tinka subrendusio medžio šakos, mat jauno lapeliai greitai nusibrauktų ir kūnui malonumas sumenktų. Jis šakeles deda į krūvą taip, kad neišsikištų nė viena viršūnė ir vanta diltų tolygiai. Šakeles guldo pasukdamas, kad lapelių blizgi pusė gultų į vidų. Vantą perskyręs į dvi dalis persuka, kad periant neiširtų, o po to apriša, kad tvirčiau būtų. Vėliau nutrumpina ir užapvalina kotelius tiek, kad būtų patogu delnui apimti. Ilgesnis kotas gali sužeisti ir vantą laikantįjį, ir tą, kuris periamas.

Muzikinė programa “Angelai ir demonai” į lietuvišką pirtį įėjusius žmones ramia muzika, krintančiais lietaus lašais pirma nuramina, atpalaiduoja, o vėliau ritmingi garsai suteikia energijos ir žvalumo.

Nuovargio kaip nebūta

Po pirties įkaitusieji mielai maudėsi Prūdelio vandenyje. Tada visą nuovargį kaip ranka nuima.

Iš pirčių išėję žmonės sakė, kad nupasakoti pojūčius žodžiais esą sunku, reikia patiems išbandyti, tačiau jaučiasi atsigavę, pailsėję. Viena moteris tik išbandžiusi jurtą, kurioje viską aiškino pirtininkas, sako supratusi, kas yra tikra pirtis.

Ilgametę patirtį turintys pirtininkai atskleidžia, kaip netekėjusioms merginoms galima patinkantį vaikiną prisivilioti. Esą būnant pirtyje reikia nuo savo kūno nuimti prikibusį vantos lapą, jį sudžiovinti ir užplikyti arbatą, kurią turėtų išgerti mažai dėmesio rodantis vaikinas. Jeigu vyrukas labiau mėgsta kavą, teks įsigudrinti, kad pamėgtų arbatą.

Šiauliuose iš pirtininko profesijos duoną valgo ant vienos rankos pirštų suskaičiuojami žmonės.

Jolanta Šidlauskienė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 3

 1. Antanas
  2015-08-30 21:43 Atsakyti Pranešti

  Feizbuke vilnos stebuklas apie vilnones pirtis ir kitką.

 2. Mindaugas
  2015-08-30 18:22 Atsakyti Pranešti

  Tikrai tobula. Nuostabūs pirtininkai-meistrai. Įspūdžiai neblėsta iki šiol. Labai džiugu kad Prūdelio teritorija taip vykusiai išnaudota.

 3. .tobula
  2015-08-30 14:20 Atsakyti Pranešti

  Tobulas dalykas ta jurta. Kiekvienam siulau pamegint ir pakeist supratima apie pirti.

Komentaro rašymas