Rinkliava už gyvūnų laikymą: nežinojimas tuština šiauliečių kišenes

 Gabrielė Pastaukaitė

Šiauliečiai liko vieninteliai Lietuvoje, mokantys mokestį už gyvūnų laikymą. Į savaitraščio „Etaplius“ redakciją paskambinusi Aušra piktinasi: maža to, kad daugiabučių gyventojai yra priversti mokėti už savo keturkojus draugus, nuo jų dar slepiamos šį mokestį mažinančios lengvatos.

Lengvata nesinaudojo, nes nežinojo

Mokestį už pekinų veislės šunį Aušra sako mokanti nuo pirmosios jo įsigijimo dienos. „Pusantrų metų už šuniuką mokėjome pilną kainą. Vėliau dukra internete rado informaciją, kad mums priklauso lengvata, kuri mokestį sumažina perpus“, – pasakoja šiaulietė.

Anot jos, lengvata yra taikoma tiems šunims, kuriems yra įskiepytos identifikavimo mikroschemos. Kadangi Aušra su augintiniu vyko atostogauti į Latviją, šuo privalėjo būti paženklintas mikroschema. Tiesa, net ir po šios procedūros Aušra už augintinį ir toliau mokėjo pilną sumą, mat apie lengvatą ji paprasčiausiai nežinojo.

Gyvunai

Klausė, bet atsakymų negavo

Pašnekovė piktinasi, kad žinios apie naują arba padidėjusį mokestį pasklinda greitai ir efektyviai, o informacijos apie mokestinės naštos palengvinimą tenka ieškoti kone su žiburiu. „Skelbimai apie mokesčius, kurie turi būti mokami už gyvūną, turbūt kabo visose Šiaulių laiptinėse. Skelbimo apie lengvatas nesu mačiusi niekur…“ – stebisi Aušra.

Moteris, sužinojusi apie priklausančią lengvatą, kreipėsi į UAB „Šiaulių būstas“ – namo, kuriame gyvena Aušra, mokesčių administratorių. Nors lengvata Aušrai buvo oficialiai patvirtinta, atsakymų į rūpimus klausimus ji teigia negavusi: „Klausiau jų, kodėl niekur neskelbia apie lengvatas – galėtų bent ant sąskaitos porą sakinių parašyti. Jų atsakymas paprastas – mums nepriklauso.“

Ieškodama teisybės, Aušra kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę ir uždavė tą patį klausimą: kodėl nėra viešinama informacija apie gyvūnų augintojams priklausančias lengvatas? „Savivaldybės atstovė liepė aiškintis su mokesčių administratoriumi. Bet juk tai – tas pats „Šiaulių būstas“!“ – pyksta Aušra.

Lengvata – šeimininko rūpestis?

„Pagal sutartį su Savivaldybe mes tiesiog surenkame mokesčius, o informaciją teikia rinkliavos savininkas – savivaldybė ir Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras. Į mūsų funkcijas tai neįeina“, – teigia UAB „Šiaulių būsto“ atstovai.

Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos ir civilinės saugos vedėja Vitalija Pelenienė situaciją mato kiek kitaip: „Mokesčių administratoriams pranešame visą informaciją. Gyventojai gali kreiptis į juos – jie viską žino.“

Paklausta, kas turėtų pranešti žmonėms apie rinkliavai taikomas lengvatas, V. Pelenienė akcentuoja augintinio šeimininko vaidmenį. „Jeigu žmogus laiko augintinį, jis turi pats domėtis. O Savivaldybė informaciją pateikia. Ją galite rasti mūsų interneto puslapyje, lankstinukuose, kuriuos siunčiame gyventojams. Iš tikrųjų labai daug kas kreipėsi dėl tos lengvatos ir ją gavo“, – teigia vedėja.

Nauja tvarka padės išvengti rinkliavos

Ji taip pat pažymi, kad nuo šių metų sausio minėtosios lengvatos nebeliko. Gyventojai, kurių augintiniams yra įskiepytos mikroschemos, nuo šiol mokės pilną mokestį. Tačiau jeigu mikroschema paženklintą šunį jie užregistruos Gyvūnų augintinių registre, už augintinį mokėti iš viso nebereikės. „Užregistruoti gyvūną paprasta – tereikia kreiptis į veterinarą arba į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių skyriaus darbuotojus. Registracija nemokama“, – priduria V. Pelenienė.

Tiesa, netrukus gyventojus pasieksiančiuose lankstinukuose informacijos apie naująją lengvatą nebus. „Lankstinukus paruošėme anksčiau negu Taryba priėmė sprendimą“, – paaiškina vedėja.

Užregistruotas ar ne?

Šiaulietė Aušra teigia apie tokią naujovę dar negirdėjusi, o paklausta, ar jos šuo yra įtrauktas į Gyvūnų augintinių registrą, tik gūžčioja pečiais: „Šuniuką, liaudiškai tariant, čipavome, o toliau nežinau.“

Paskambinus į keletą Šiaulių mieste veikiančių veterinarijos klinikų paaiškėja, kad veterinarai, ženklindami gyvūną, jį į registrą dažniausiai įtraukia. „Taip darome, kad šeimininkams kiltų mažiau rūpesčių. Nors yra veterinarų, kurie palieka šitą darbą VMVT specialistams“, – paaiškina vienos klinikos administratorė.

G. Pelenienė sako, kad dėl iškilusių neaiškumų gyventojai gali kreiptis į Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyrių arba į Šiaulių jaunųjų gamtininkų centrą – čia bus galima patikslinti informaciją apie augintinio duomenis registre, sužinoti, kokius dokumentus reikia pristatyti mokesčių administratoriui, norint gauti lengvatą.

Lengvatų tvarka

Priminsime, kad Šiaulių mieste rinkliava už gyvūnų laikymą daugiabučiuose imama jau dešimt metų. Praėjusiais metais buvo svarstoma galimybė jos atsisakyti, tačiau Taryba nusprendė rinkliavą palikti. Už katės laikymą jos šeimininkas moka
0,80 Eur/mėn., už šuns – 1,70 Eur/mėn., už pavojingo, kovinio šuns arba kovinio ir pavojingo šuns mišrūną – 5,7 Eur/mėn.

Tiems šeimininkams, kurių augintiniai yra paženklinti mikroschema ir užregistruoti Gyvūnų augintinių registre, už keturkojus draugus mokėti nuo šiol iš viso nebereikia.

Kitos lengvatos galioja kaip ir galiojusios, t. y. nuo rinkliavos visiškai atleidžiamas gyvūno laikytojas: turintis vieną gyvūną ir: * jei yra netekęs 60 proc. ir daugiau darbingumo (I ir II grupė); * jei augina vaiką su negalia ar gyvena su asmeniu, netekusiu 60 proc. ir daugiau darbingumo (I ir II grupė), ar kuriam nustatytas vidutinis ar didelis specialiųjų poreikių lygis; * jei yra pensininkas, gyvenantis vienas ar tik su kitais pensininkais, ir vienas ar tik su kitais pensininkais deklaravęs gyvenamąją vietą. Taip pat, jei turi policijos, krašto ar priešgaisrinės apsaugos tarnybos pažymą apie šuns reikalingumą tos tarnybos veiklai.

Gabrielė Pastaukaitė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas