Styginio transporto projektas sustojo net nepajudėjęs

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, remdamasis teisėsaugos institucijų ataskaitomis, pranešė, kad “Rail Skyway Systems Ltd.” styginių traukinių testavimo laboratorijos netoli Zoknių karinės aviacijos bazės nebus leista statyti.

Su šia, galimai rusiško kapitalo bendrove, Šiaulių miesto savivaldybė pasirašė investavimo sutartį, pagal kurią Šiauliuose būtų sukurta styginiais bėgiais lekiančių traukinių laboratorija.

Rugsėjo 11 d. Šiaulių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) skyriaus taryba kreipėsi į Šiaulių merą Justiną Sartauską bei administracijos direktorių Algimantą Beinoravičių, reikalaudama pateikti miesto Tarybai ir visuomenei Valstybės saugumo departamento ir atitinkamos Krašto apsaugos tarnybos išvadas apie bendrovę “Rail Skyway Systems Ltd”, ar ji nekelia pavojaus mūsų valstybės ir NATO saugumui.

“Aš su ponu J. Sartausku esu kalbėjęs ir prašiau nepriimti jokių tolesnių sprendimų. Šiandien gavau pažymą iš teisėsaugos institucijų, kuria vadovaujantis bus nutraukta sutartis su šita bendrove”, – po Vyriausybės posėdžio sakė Premjeras.

Premjeras nekomentavo gautų pažymų turinio, taip pat atsisakė įvardyti, ar “Rail Skyway Systems Ltd.” gali kelti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Į neaiškaus kapitalo įmonės planus netoli NATO lėktuvų dislokavimo vietos statyti neaiškaus kapitalo bazę sureagavo ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pateikusi įstatymų pataisas, numatančias, kad investicijos į strateginius ūkio sektorius ir greta strateginių objektų esančias teritorijas būtų leidžiamos tik išsamiai įvertinus, ar potencialaus investuotojo veikla nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

Anot žiniasklaidos, Didžiojoje Britanijoje įregistruotos “Rail Skyway Systems Ltd.” savininkas yra Rusijos Federacijos pilietybę turintis Anatolijus Junickis, 30 hektarų sklypą prie Zoknių bazės išsinuomojęs 99 metams.

Turtingiausias planetos žmogus?

Portalas Delfi.lt rašo, kad A. Junickis investuotojus į savo idėją vilioja pasakiškais pelnais bei Londone registruota įmone „Eurasian Rail Skyway Systems Ltd.“. Šioje įmonėje turima akcijų dalis A. Junickiui turėtų garantuoti vietą turtingiausių pasaulio žmonių sąraše, nors pats jis pripažįsta tokių pinigų neturintis. Tačiau tolesnis Delfi.lt tyrimas parodė, kad A. Junickis turi dar tris į skirtingų žemynų rinkas orientuotas įmones, o jose valdomos akcijos įvertintos tokia suma, kokia rusų verslininką turėtų atvesti į pačią pasaulio turtingųjų sąrašo viršūnę.

Investuotojų „styginiam transportui“ Lietuvoje ieškoma mojuojant „Euroasian Rail Skyway Systems Ltd.“ duomenis. Jungtinės Karalystės registrui kompanija deklaravo daugiau nei 136 mlrd. svarų įstatinį kapitalą, 10 proc. akcijų, neva vertų 13,6 mlrd. svarų, priklauso A. Junickiui. Bet tai toli gražu ne viskas. „Euroasian Rail Skyway Systems Ltd.“ yra didžiausia tarp keturių analogiškų kompanijų. Na, bent jau didžiausia pagal deklaruotą kapitalą.

Delfi.lt aptiko dar tris A. Junickio įmones Londone. Visos jos įsteigtos praėjusių metų spalio 23 d. – tą pačią dieną, kaip ir „Eurasian Rail Skyway Systems Ltd.“. Panašūs pavadinimai, tie patys vardai ir kosminis įstatinis kapitalas – visi bendri vardikliai sutampa su Lietuvoje vystoma schema.

„African Rail Skyway Systems Ltd.“. Direktorius – A. Junickis. Deklaruotas įstatinis kapitalas – daugiau nei 44,88 mlrd. svarų. Akcininkai – kaip ir „Euroasian Rail Skyway Systems Ltd.: 90 proc. tenka Britų Mergelių salose registruotai ofšorinei kompanijai „Global Transport Investments Inc.“, 10 proc. – A. Junickiui.

„American Rail Skyway Systems Ltd.“. Direktorius – A. Junickis. Deklaruotas įstatinis kapitalas – beveik 46,6 mlrd. svarų. Akcininkai: „Global Transport Investments Inc.“ (90 proc.) ir A. Junickis (10 proc.).

„Australian & Oceanic Rail Skyway Systems Ltd.“. Drektorius – A. Junickis. Deklaruotas įstatinis kapitalas – kukli 7,42 mlrd. svarų suma. Akcininkai: „Global Transport Investments Inc.“ (90 proc.) ir A. Junickis (10 proc.).

Tad keturiose įmonėse A. Junickis valdo po 10 proc. akcijų. „Euroasian Rail Skyway Systems Ltd.“ jo turimų akcijų deklaruota nominali vertė – 13,6 mlrd. svarų, „African Rail Skyway Systems Ltd.“ – daugiau kaip 4,488 mlrd. svarų, „American Rail Skyway Systems Ltd.“ – apie 4,66 mlrd. svarų, o „Australian & Oceanic Rail Skyway Systems Ltd.“ – „tik“ 0,742 mlrd. svarų.

Ir pabaigai – paprasta matematika. Keturių „dangaus geležinkelio“ įmonių deklaruoti įstatiniai kapitalai iš viso sudaro apie 235,16 mlrd. svarų. A. Junickio akcijų paketų nominali vertė – apie 23,5 mlrd. svarų. JAV dolerio ir svaro kursas – apie 1,6 dolerio už svarą. Taigi paverčiame A. Junickio deklaruotą kapitalą doleriais ir gauname įspūdingą 37,6 mlrd. JAV dolerių sumą.

Ne pirma vieta „Forbes“ milijardierių sąraše, bet dešimtukas garantuotas. Su tokiais turtais A. Junickis turėtų iš devintosios vietos išstumti pasaulio prekybos giganto „Wal-Mart“ akcininką Jimą Waltoną, kurio turtą „Forbes“ įvertino 36,5 mlrd. dolerių.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 6

 1. Anonimas
  2014-09-17 23:40 Atsakyti Pranešti

  Mere, laikas apsispręsti, o ne kalbėti…

 2. Dar vienas šiaulietis
  2014-09-17 23:38 Atsakyti Pranešti

  Valstybė mūsų tikrai ne Afrikoje, ne danguje. Jei matys valstybė, kad investicijos eina ne tokios, kokios valstybėje leidžiamos, be abejo, nieko neįveš. Manote, kad ši įmonė bus uždara, apsitvers tvora, ir neįeis nei mūsų statybininkai, elektrikai, nei mokesčių inspekcija, medikai? Kvepia mistika – kažkas kažkokius šnipinėjimus darys, o mes nieko nematysime? Tikiu mūsų valstybės stiprumu. Ji yra pajėgi nustatyti – verslas legalus ar nelegalus.

  “Ruso įsteigtai įmonei sklypas prie NATO bazės – atsitiktinumas”…

 3. Dar vienas šiaulietis
  2014-09-17 23:37 Atsakyti Pranešti

  Šiaulių meras J. Sartauskas

  Ar bus šlavėjų įmonė, ar sklandytuvų, ar kosminė įmonė – mums visiškai nesvarbu, svarbu, kad būtų registruotos „Sodroje“ darbo vietos. Nė vienai įmonei niekada nekėlėme reikalavimų, kiek ji turi turėti inžinierių, kiek kitų darbininkų…

  “Ruso įsteigtai įmonei sklypas prie NATO bazės – atsitiktinumas”…

 4. Dar vienas
  2014-09-17 23:35 Atsakyti Pranešti

  Šiaulių mero J. Sartausko išminties perlai…

  “Kai mes dabar kalbame dėl to strateginio investuotojo, kuris pas mus ateitų, tai ar jis yra blogas, ar vieta bloga? Kas čia yra blogai? Jeigu vieta bloga, tai miestas turėtume teisę ieškoti kitos vietos? Mes kol kas nieko nežinome, tiktai girdime iš konservatorių, kad šita lietuviška įmonė yra šnipai. Tai jeigu šnipai, tai jiems niekur vieta neturėtų tikti”

  “Prezidentės pataisos supainiojo Šiaulių merą: netinkamas investuotojas ar teritorija?”

 5. Šiaulietis
  2014-09-17 22:56 Atsakyti Pranešti

  Registrų centro duomenimis, „Rail Skyway Systems“, kurios įstatinis kapitalas rugpjūčio mėnesį padidintas nuo 105 tūkst. litų iki 1 mln. litų, akcininkai kovo pabaigoje buvo tuo pačiu adresu Maskvoje gyvenamąją vietą nurodę įmonės vadovas Anatolijus Junickis ( inžinierius mokslininkas iš Baltarusijos galimai susijęs su Rusijos projektais skirtais kosmonautikai ) ir Nadežda Kosareva ( mokslininkė ekonomistė iš Rusijos). Įdomu, tai, kad Nadežda Kosareva vadovauja Maskvos ekonomikos institutui, kuris gavo ir gauna Rusijos valdžios užsakymus dėl Pietų Osetijos atkūrimo…

Komentaro rašymas