Kiekvieną dieną miesto gyventojai keliauja į darbus, į mokyklas ar darželius. Ir kiekvieną dieną susiduria su iššūkiu – kaip saugiai pasiekti norimą kelionės tikslą. Saugus eismas, dažnai tik deklaruojamas, o realybėje Šiauliams dar toli iki didžiųjų miestų saugaus eismo priemonių diegimo rodiklių. Sunku dabar nustatyti priežastis: ar lėšų trūkumas, ar nenoras reaguoti, ar stereotipinis suvokimas, kad „rinkėjai“ nemėgsta greičio ribojimo ir kitų priemonių, nulėmė, kad dar daug perėjų neatitinka net minimalių saugaus eismo reikalavimų.

Susisiekimo ir transporto problemas nagrinėjantys mokslininkai seniai nustatė ryšį tarp miesto transporto spūsčių ir tėvelių, vežančių vaikus į švietimo įstaigas. Pasirodo, kad tėvai renkasi vežti vaikus automobiliais, nes nėra užtikrintas vaikų saugumas gatvėse. Labiausiai nerimą kelią kaip vaikas grįš namo. Taip gatvėse bereikalingai atsiranda papildomas kiekis automobilių vien dėl to, kad miestas neužtikrino saugaus būdo vaikui pasiekti mokyklą, o po to namus.

Sveikintinas kažkada padarytas sprendimas įrengti saugumo saleles keturių eismo juostų gatvėse. Deja, ne visose. Pavyzdžiui Gegužių gatvė iš viso buvo užmiršta, ten nebuvo pagerintas saugumas nei vienoje iš perėjų. O situacija labai bloga. Gegužių gatvėje – vienas didžiausių eismo intensyvumas mieste – pagal 2012 m. duomenis čia pravažiuoja vidutiniškai 14 tūkstančių automobilių per parą. Gatvė keturių plačių eismo juostų, šonuose pristatyta automobilių, perėjos be saugumo salelių – pačios minimaliausios saugumo priemonės.

Tiek perėjos, tiek sankryžos apstatytos automobiliais pažeidžiant Kelių eismo taisykles, todėl matomumas itin prastas. Plačios juostos, nereguliuojamos sankryžos ir jokių saugaus eismo priemonių nebuvimas tik ir kviečia padidinti greitį.

Arch. Giedrė Mendoza Herrera, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Saugaus eismo komisijos pirmininkė.

Saugaus eismo komisija šiais metais jau gavo vieną gyventojų prašymą pagerinti saugumą Gegužių gatvėje ties sankryža su Lieporių gatve. Prašymui nedelsiant pritarta, tačiau reikalingas gatvės problemų kompleksinis sprendimas. Gaila, kad ilgametės problemos atkreipia į save dėmesį tik įvykus nelaimei. Vaiko sveikata ir ateitis per didelė kaina.

Koalicijos programoje įrašytas įsipareigojimas įrengti saugias perėjas prie kiekvieno švietimo įstaigos. Šią vasarą numatomos greitį ribojančios iškiliosios perėjos prie dainavimo mokyklos „Dagilėlis“ Vytauto g., prie l/d ‚Kregždutė“ P.Cvirkos g. ir prie l/d „Ežerėlis“ Ežero g.

Nedelsiant imsimės priemonių spręsti Gegužių gatvės perėjų problemą, pabaigsime Tilžės g. ir Jablonskio g. sankryžos perėjos sprendimą. Per būsimus penkerius metus Šiauliuose bus įdiegta saugaus eismo priemonių už 696 26399 Eur. Numatyti sprendiniai turės atitikti 2012 m. Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos direktoriaus įsakymu patvirtintas „Pėsčiųjų perėjų įrengimo taisykles“, taip pat turės vadovautis 2010 m. patvirtintomis „Inžinerinių saugaus eismo priemonių projektavimo ir naudojimo rekomendacijomis R ISEP 10“.

Ten sudėti dar nematyti Šiauliuose žiedinių sankryžų, greičio ribojimo priemonių, gatvių važiuojamosios dalies iškreivinimo ir kiti sprendiniai. Pirmiausia šie sprendiniai turėtų būti nukreipti sprendžiant juodųjų dėmių klausimą. 2014 m. Šiaulių mieste Kelių transporto ir tyrimų instituto sudarytame žemėlapyje nustatytos 23 juodos dėmės sankryžose, 15 juodųjų dėmių ruožuose.

Saugaus eismo komisija pateiks rekomendacijas, kur labiausiai reikalingi saugaus eismo sprendimai. Jau nuskambėjus šiais metais paskutiniam skambučiui tikimės, kad rudenį vaikai sugrįš į mokyklas saugesni.

Arch. Giedrė Mendoza Herrera, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Saugaus eismo komisijos pirmininkė.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas