Tiesioginių mero rinkimų spindesys ir skurdas

 

Prieš šiek tiek daugiau nei pusantrų metų atėjau dirbti į Šiaulių miesto savivaldybę. Atėjau su savo galbūt šiek tiek naivoka svajone, viltimi ir idealizmu visas savo kompetencijas, sukauptas moksle ir darbe, panaudoti prisidedant prie miesto problemų sprendimų. Po beveik 600 dienų dirbu su šiek tiek mažiau naivumo ir daug daugiau realizmo.

Pastarųjų savaičių įvykiai šalies savivaldybėse, tame tarpe ir Šiauliuose, vis dėlto priverčia susimąstyti. Kodėl po savotiškų paliaubų rinkiminės kampanijos metu šiandien savivaldybėse politinių partnerių ir oponentų nepasitenkinimas įgauna naują pagreitį ir formą? Ar tikrai mes visi suprantame ir matome tą patį?

Kiekvienais metais garsiausi pasaulio žodynai renka labiausiai tuos metus atitinkantį žodį. Šiemet Oxford dictionaries interneto portalas, reaguodamas į visą Brexit, D.Trumpo ir kitų politinių kataklizmų kontekstą, terminą “post-truth” (“po tiesos”, – aut. past.) paskelbė metų žodžiu. Mūsų kalboje tikslaus atitikmens nėra, bet iš esmės tai reiškia pasaulį, kuriame tikrus faktus keičia dideli duomenų kiekiai, o tame kiekyje, kaip kokiame vandenyne, galima paskandinti bet ką, duomenis apdoroti taip kaip nori, ir tiesą pateikti tokią, kokia ji yra kažkam “patogi“.

Gyvename informacijos amžiuje ir brangiausiu resursu mūsų gyvenime tampa jau nebe laikas, o – dėmesys. Milžiniški kiekiai informacijos per dieną atbukina bet kokį aštrų protą, ir mes savanoriškai faktus iškeičiame į kažkieno sumaniai pateiktą, gražiai į melo popierių įvyniotą “tiesos” produktą. Nesu aš nei teisininkė, nei politologė, tačiau norisi atkreipti dėmesį į Lietuvos savivaldą ir jos esmę bei prasmę. Pabandysiu pateikti savo žmogišką vertinimą.

Savivalda liberalams turbūt yra pamatinė ir svarbiausia valdžios forma, nes pati savaime sąvoka savyje užkoduoja apsisprendimo laisvę, galimybę priimti argumentuotą sprendimą ir savarankiškai “kalti savo likimą“. Šiandien ore tvyrant priešlaikinių rinkimų įtampai kyla klausimas ar tikrai kėsinamasi į visuomenės ilgai lauktą, tiesiogiai rinktą ir „Dievo duotą“ mero institutą?

Lietuvos vietos savivaldos įstatymas ir Lietuvos Respublikos Konstitucija teigia vieną pagrindinį dalyką: savivaldybės teisę savivaldybės teritorijoje įgyvendina savivaldybių tarybos. Todėl ir pabrėžiama, kad savivalda – demokratinės valstybės raidos pagrindas. Tačiau ar tai atitinka pačių merų lūkesčius? Baikit, nemanau©.

Daugelis, o galbūt net ir patys tarybų nariai, šiandien pamiršta, kad pagrindinis savivaldos principas yra atstovaujamoji demokratija, t.y. visuomenė sprendimų priėmime gali būti atstovaujama tik per išrinktus tarybos narius ir kiekvienas išrinktas savivaldybės tarybos narys pirmiausia atsako prieš savo rinkėją ir kitus bendruomenės narius.

Savo ruožtu žmonių lūkesčių neįmanoma pateisinti nesivadovaujant kitais savivaldos principais:

 1. Veiklos skaidrumo.

 2. Reagavimo į savivaldybės gyventojų nuomonę.

 3. Viešumo.

Kiekvienas tarybos narys, nesvarbu kokiai politinei partijai ar judėjimui priklausytų, neturi pamiršti atsakomybės prieš savo rinkėją, kuris tokius įgaliojimus jam suteikė.

Tad vis dėlto – kodėl nesutaria savivaldybių merai ir tarybos? Ar Vietos savivaldos įstatymas suteikė tiek įgaliojimų, kiek yra lūkesčių visuomenėje nuo kolektyvinės atsakomybės (t. y. tarybos) pereiti tik prie asmeninės (t. y. mero)? Ar tiesioginiai mero rinkimai suteikia tokius sparnus, kad UŽ VISKĄ, ABSOLIUČIAI VISKĄ, yra atsakingas tik vienas žmogus – meras?

Atsakymą gali pateikti to paties įstatymo 20 straipsnio 1 punktas: “Meras yra atskaitingas savivaldybės tarybai ir bendruomenei už savo ir savivaldybės veiklą.” Vadinasi, dialogas tarp mero ir tarybos yra būtinas ir neišvengiamas. Nori to abi pusės ar ne.Ar dabartinis Šiaulių miesto meras užmiršo, kad prieš rinkimus savo keturių sakinių programoje žadėjo sugrąžinti savivaldai tikrąją prasmę ir teisingumą? Aš net tik kaip politikė, administracijos darbuotoja, bet ir kaip rinkėja laukiu pateisinant mano lūkesčius.

Tiek tarybos nario, tiek mero priesaika skamba vienodai. Ir svarbiausi žodžiai joje yra – viešojo intereso paisymas. Bet kas yra viešasis interesas? Galbūt nesusikalbama dėl to, kad net nesuvokiama kas tai yra? Ar kiekvienas politikas viešąjį interesą aiškina savaip?

Sunku surasti tikslų viešojo intereso apibrėžimą. Teisininkai dažnai nesutaria ir galutinį jo aiškinimą palieka teismui, tačiau paieška duoda ir tam tikrą bendrinį paaiškinimą: viešojo intereso koncepcija pabrėžia kolektyvinio intereso prioritetą prieš individualių subjektų privačius interesus. Tuo pačiu viešasis interesas suprantamas kaip plati sąvoka, apimanti politinę, socialinę, kultūrinę ir dvasinę viešojo gyvenimo sritis.

Akivaizdu, kad net jeigu visuomenei ir norisi asmeninės atsakomybės, vienas asmuo negali įgyvendinti kolektyvinio, t.y. viešo intereso, nesitardamas su “kolektyvu”, t.y. taryba, administracija ir miestiečiais. Na nebent tikimės kažko panašaus į absoliutinę monarchiją, tai tada galime turėti Merą Saulę. Bent jau pateisinsim Saulės miesto vardą.

Aš esu liberalė. Ir man pagrindinės vertybės yra asmens, žodžio ir nuomonės laisvė bei argumento jėga. Tenka pripažinti, kad visi naujos ar senos daugumos, interpeliacijų bei jų motyvų, posėdžių šaukimų ir atšaukimų procedūriniai “žaidimai” savivaldybėje, pasinaudojant netobulomis teisinėmis sąvokomis, teisinėmis kolizijomis ar kitais teisiniais kabliukais šiandien atrodo nerimtai. Vieno žmogaus vaikiško užsispyrimo kaina – įkaitais paimti politinio pasitikėjimo komandos nariai, patys sau atskirai tikrai padorūs žmonės. Paralyžiuota visa administracija. Situacija tikrai neįkvepia rinkėjams pasitikėjimo sistema.

Tokie veikimo metodai dažnai nukreipia dėmesį nuo esmės ir primena kaimyninių valstybių valdomos demokratijos principus, kur svarbiausias instrumentas įtikinant gyventoją “savo tiesos tikrumu” yra įvairių propagandos technikų naudojimas – nuo socialinių tinklų žinučių, užsakytų straipsnių ar netikrų apklausų. Valdomoje demokratijoje siekiant išlaikyti esamą padėtį neapsiribojama pasyviomis „tiesos fabrikavimo“ technologijomis, pasitelkiami ir kur kas mažiau subtilūs metodai kaip interneto trolių armijos, šmeižtas ar net grasinimai.

Tokia politinė ekosistema neleidžia susiformuoti jokiai kritinės minties užuomazgai, ką jau kalbėti apie viešą diskusiją apie mūsų, t.y. politinių partnerių ir oponentų skirtingą ideologiją, tikslus ir jų pasiekimo būdus. Nekonkuruojame idėjomis, nes kaip ir anksčiau minėtam “post-truth”, t.y. pasauliui po tiesos, būdinga tik apeliacija į emocijas, kova su įsivaizduojamais priešais bei kaltų ieškojimas, nesibaigianti “visi jie vagys” retorika, nesivarginant pateikti fakto, kur čia kas ką vagia, o kur kiti ką gina. Nes faktai tampa antraeiliais dalykais.

Tuo tarpu liberalų siekiamybė – net ne atstovaujamoji, o dalyvaujamoji demokratija. Negirdėjote apie tokią? Dalyvaujamoji demokratija siekia sukurti tokias sąlygas, kad kuo daugiau žmonių galėtų dalyvauti sprendimų priėmime. Kad kuo didesnė visuomenės dalis turėtų kuo daugiau tikros ir reikšmingos informacijos, t.y. faktų, kuriuos vertindami, jie galėtų įtakoti teisingų ir viešą interesą atitinkančių sprendimų priėmimą. Liberalai savo ruožtu visada pasisako už nuomonių įvairovę, už argumentų kalbą, už viešų politinių debatų kultūrą, už skaidrų ir efektyvų viešųjų pinigų panaudojimą.

Dažnai kyla klausimas kaip įgyvendinti liberalias idėjas savivaldoje. Tie, kurie liberalizmą suvokia tik kaip laisvą rinką – smarkiai apsirinka, nes ne tik ekonomika yra liberalų darbo laukas. Yra ir švietimas, ir kultūra, ir visa socialinė sritis, kur liberalų tikslas yra ne “teisingai atimti ir perskirstyti”, bet pirmiausia padėti žmonėms padėti sau.

Todėl pradedame nuo kritinio mąstymo ugdymo, neatmetame klaidos galimybės ir savikritikos. Prieš šiek tiek mažiau nei 600 dienų atėję dirbti atsinešėme ne tik kompetencijas, bet ir idėjas, pasiūlėme savo programą ir jos įgyvendinimo veiksmų planą. 600 dienų darbo rezultatas – akivaizdus. Šiandien tie, kurie atėjo tik su 10 deklaratyvių lozungų, prisidengę vogtomis idėjomis ir principais priekaištauja dėl liberalų jaunystės nepatyrimo, patys pamiršta žadėję, kad nebijoti sakyti tiesą ir turėti savo poziciją bus normalu.

Todėl šiandien tikras faktas yra tik tai, kad mūsų pozicija – yra nebijoti ir neišduoti pirmiausia savų idealų.

Architektė Giedrė Mendoza Herrera, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Lietuvos respublikos liberalų sąjūdžio Šiaulių skyriaus pirmininkė.

 

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 22

 1. nuomonė
  2016-12-22 20:31 Atsakyti Pranešti

  Pagal Šiauliečių kalbas , kad merienė rašo komentarus, kai paskaitai, tai tikrai susidaro toks įspūdis. P.Mendozai sėkmės, miestui reikia moters, pasibaigtų intrygos, nesąmonės, gandai ir visą kitą, bet pirmiausiai reikėtų perkelti verkiančią mergaitę kitur, nes dabartinis vadas pasidėjo verkiančią mergaitę ir pats pastoviai skundžiasi ir verkia, kad ant jo puola, ieško kaltų, bet pats nesupranta, kad jisai problema, daugumos nuomonė, kai viską girdi ir matai.gal atsiras kas išsiaiškins šmeižiančius komentarus.

 2. nuomonė
  2016-12-19 08:54 Atsakyti Pranešti

  panašu, kad medozai geriau sekasi straipsnius rašyti, nei dirbti miesto labui. savivaldybės darbuotojai pasišlykštėję tos bobos veiksmais. aplamai liberalai dirba tik dėl dėžučių su tam tikru turiniu…na ir dar jiem rūpi gėjai

 3. istatymo spastai
  2016-12-18 19:43 Atsakyti Pranešti

  Naujoji dauguma teigia lai­ki­nai į di­rek­to­riaus pa­rei­gas nu­ma­to­ma skir­ti li­be­ra­lų at­sto­vę Gied­rę Men­do­zą Her­re­rą, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ją.
  Kažin ar vėl nepaklius į Įstatymo spąstus:
  “… direktoriaus atostogų ar ligos metu, taip pat kai jis LAIKINAI negali eiti pareigų dėl kitų priežasčių, direktoriaus pareigas, …, reglamento nustatyta tvarka atlieka direktoriaus pavaduotojas.”(29 str. 5 dalis)
  Kadangi direktorius “nebegalės” eiti pareigų (ne laikinai), nes bus atleistas, tai di¬rek¬to¬riaus pa¬va¬duo¬to¬ja negalės atlikti direktoriaus pareigų …
  Beje Reglamente nėra nustatyta kaip direktoriaus pareigas atlieka direktoriaus pavaduotojas.

 4. 123
  2016-12-18 13:35 Atsakyti Pranešti

  Super straipsnis.
  Viskas kas parasyta tikrai TIESA ir i desimtuka…..
  Laikykis Giedre…
  Kiek trolintoju kvailai raso….bet cia jie (visi zinom kas jis) tik manau negali susitaikyti su realybe ir kitu (siuo atveju tavo Giedre) issakyta nuomone ….
  Vadovauti nori dauguma…..bet reikia pries tai viska pasverti….ar sugebesi tai padaryti…( susigalvoji priesu, vagiu ir galvoji kad dirbi MIESTUI…….)
  Miestui ir gyventojams tikrai ne intrigu ir vieno zmogaus nuomones reikia …….GEROS STRATEGIJOS ir kompetetingu zmoniu darbo……Tik tada zmones nores gyventi SIAULIUOSE….
  Viskas turi pradzia turi ir pabaiga……o kas bus po jos……?????????????????????????
  Pagarba Giedrei .

  1. Xxx
   2016-12-18 14:11 Atsakyti Pranešti

   Nesuprantu, ko čia džiugauti del straipsnio? Iškramtytas politinio vadovėlio tekstas.

 5. neapsigaukite
  2016-12-18 13:28 Atsakyti Pranešti

  “… pirmalaikiai rinkimai … ir žmonės nubalsuos už merą.”
  Pirmalaikiuose rinkimuose pagal Tiesioginio valdymo įstatymą merą rinks naujoji (laikinoji) taryba iš savo narių …

  1. Anonimas
   2016-12-18 15:24 Atsakyti Pranešti

   Patikslinimas – savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme nurodoma, kad “Savivaldybių tarybų narius ir savivaldybės tarybos narį – merą rinkėjai renka be tarpininkų” ir dar kadangi gyventojų skaičius mažėja, tai gal bus 27 savivaldybės tarybos nariai (savivaldybėse, kuriose yra nuo 50 000 iki 100 000 gyventojų)?

 6. Klausimas Giedrei
  2016-12-18 13:23 Atsakyti Pranešti

  “Dalyvaujamoji demokratija siekia sukurti tokias sąlygas, kad kuo daugiau žmonių galėtų dalyvauti sprendimų priėmime. ”
  VSĮ 16 straipsnis: (2) Reglamente, be kitų klausimų, turi būti numatytos pagrindinės bendravimo su gyventojais formos ir būdai, užtikrinantys vietos savivaldos principų ir teisės įgyvendinimą bendruomenės interesais.
  Ar tarybos reglamente yra nustatytos šios formos ir būdai?

 7. jo
  2016-12-18 12:07 Atsakyti Pranešti

  Greičiausiai pirmalaikiai rinkimai išspręs šitą bezpredelą ir žmonės nubalsuos už merą. Būtų geras apsivalymas, nebeliktų TT, DP, apmažėtų žakarinių o galbūt ir simulikinių.

 8. Mendoza ASĖ per 600dienų
  2016-12-17 23:15 Atsakyti Pranešti

  Gerb. Mendza ir kaip Jūs taip greit tik per 600 dienų jau patapote išprususia politike ir savivaldos žinove. Na būna tokių išskirtinių atvejų kaip Gabrielius Lanzbergis, dar net į politikos areną neižengė, o jau visus kritikuoja. Gaila. kad rodėsi tokia perspektyvi politikė pasidavė senos gvardijos intrigoms. To miestiečiai nepamirš.

 9. šiaulietis
  2016-12-17 20:23 Atsakyti Pranešti

  G.Mendoza,tikra nelaimė Šiauliams,straipsnis verčia galvoti,kad šiai asabaii reikalinga medicininė pagalba.

  1. 50 lemų
   2016-12-19 08:58 Atsakyti Pranešti

   tačiau tai atgaiva PARTIJAI, jos dėka liberalai ruošiasi įsisavinti 50 lemų, kuriuos visockas ištaškytų miesto naudai.

 10. siaulietis
  2016-12-17 16:33 Atsakyti Pranešti

  Ziauriai niekinis straipsni. Dirbama miestui, o ne partijai. Ir blogai, panelyte?

 11. Nuostabu
  2016-12-17 16:01 Atsakyti Pranešti

  Tai kaip liberalai su nauja pirmininke pjauna į žakarinės socialdemokratijos lankas . Balsavau už liberalus ir še tau …
  Kelias kadencijas miestą valdė tvirta daugiapartinė koalicija – “darom pinigėli ” . Dabar tai vadinama ” mūsų pozicija – yra nebijoti ir neišduoti pirmiausia savų idealų”.
  Oi nepatinka ponams tas Meras . Pirmalaikiai rinkimai – pusmetis chaoso – ištversim . Mere – suprantantys palaikys jūsų komandą .
  Verkšlenantys ir toliau verkšlens …

 12. Taigi jums ir
  2016-12-17 16:00 Atsakyti Pranešti

  parašyta liberalų tikslas: “pirmiausia padėti žmonėms padėti sau”. T.y. mes padedame sakydami, kad lapus reikia sugrėbti ir išvežti, padėkite patys sau: susigrėbkite ir išsivežkite.

 13. lapai 2
  2016-12-17 15:21 Atsakyti Pranešti

  su tais lapais tai šiemet(pernai viskas okey buvo)košmaras.pietiniame nebesimato kad kas vežtų.kodėl?gal žiema kalta,garsiai svarstau…

 14. Lapai
  2016-12-17 13:23 Atsakyti Pranešti

  Ar ne Mendoza atsakinga uz lapu isvezimo prieziura. Pagrindine Vilniaus g. Uzversta kruvom, o ji straipsnius grazius raso. Kaip su tiesioginiu funkciju vykdymu. Uz tai gali gauti griezta papeikima.

 15. Sandra
  2016-12-17 12:58 Atsakyti Pranešti

  Viso straipsnio neperskaiciau,nes jau pirmoji jo dalis atskleide jo pobudi – eiline politine kalba. Teorija,zodziai,popierizmas… nuo ko jau vemti vercia. As,kaip Siauliu gyventoja,matau realius pokycius mieste. Gerus pokycius. Po truputi i prieki.. Tos politines intrigos,tikiu,ne tik man,bet ir daugumai zmoniu,neidomios. Visiems reikia realiu veiksmu,net ir paprasto saligatvio sutvarkymo ar gatves nuvalymo,o ne popieriniu pezalu.

 16. Kažkoks
  2016-12-17 12:51 Atsakyti Pranešti

  Keistokas pasiteisinimas. Buvau pavaduotoja, bet man nepavyko, bet va dabar tai jau pavyks? Meras tai bus tas pats. Dauguma ta, kuri net prieš universitetui skirtus pinigus balsavo. Taip ir sakykite, liberalai, kad norite daugiau valdžios. Iki išankstinių rinkimų pasimėgaukite, nes paskui jau būsite nueinantys.

 17. Nežinomas
  2016-12-17 12:31 Atsakyti Pranešti

  Jei būčiau politikierius ir dirbčiau Šiauliuose, tai tikiu, jog visi eitų prieš mane, nes būčiau ne vagis, o sąžiningas žmogus kuris stengtųsi iš širdies keisti savo miestą, o dabar būdamas tik paprastas pilietis, vaikštantis po Šiaulius tik gražiai fantazuoju kaip norėtųsi, jog čia ar čia viskas pasikeistų. Jog mieste visur praktiškai būtų suremontuotos gatvės, pakeisti šaligatviai, jog miestas modernėtų, šiuolaikiškėtų ir pačių žmonių atlyginimas kiltų, kai dabar Šiauliai turi dvi dideles problemas: emigraciją ir imigraciją, kai žmonės skrenda svetur laimės ieškoti, bet išvažiuoja į kitus Lietuvos didmiesčius, ypač į Vilnių. Miestas kuris sparčiai keičiasi ir turi ką duoti žmonėms. Kol Šiauliai praranda žmonių, uždaromos mokyklos, tai Vilniuje žmonių skaičius auga, ką nors stato, tvarko. Šiauliai – ne Vilnius, suprantu, bet kodėl per tiek daug metų mūsų miesto valdžia nesistengia mūsų miestą keisti ???? Ką jūs ten veikiate susėdę ? Žiūrėkite kiek daug aplinkui apleistų vietų, kurios prašosi renovacijos. Nieko nesakau. Per pavasarį, vasarą sutvarkėtė keletą pagrindinių gatvių, šaligatvių, bet kiek tokių dar laukia ? Galėčiau vardinti, vardinti.

 18. Mindaugas
  2016-12-17 10:33 Atsakyti Pranešti

  Ir dabartinė ir prieštai buvusi savivaldos sistema neužtikrina tų trijų punktų, kad buvusi tai tikrai.
  Kaunas eina į priekį ir sparčiai, Šiauliuose bėdos dėl to kad nėra daugumos tvarios. Jei būtų daugiau vaikštančių už Šiaulius Giedrė nerašytų tokių straipsnių, o džiaugtusi ką pavyko kartu nuveikti per tuos 600 dienų.
  Kažkokios užgautos ambicijos ir tiek…
  Nespjaukite į šulinį, nes po kitų savivaldos rinkimų gali tekti dirbti (jei dar bus noro) tikrai su tvaria dauguma, nes žmonės mato realius darbus (beje prie kurių ir jūs prisidėjote).
  Ir negalite vadinti visų išsakančių savo nuomonę ir simpatizuojančių dabartiniam merui troliais, nes liberalumo savoka jums to daryti neleidžia. Šitoje vietoje prieštaraujate pat sau.
  Seimo rinkimuose balsuoju už liberalus, bet savivaldoje (žinoma jei nenutiks kažko neigiamo) balsuosiu už dabartinę valdžią, nes ji bent kažką daro Šiaulių labui…

 19. Kalėdos
  2016-12-17 10:06 Atsakyti Pranešti

  Žiauriai geras straipsnis.

Komentaro rašymas